“Mendilim Benden Daha Meşhur”

Şarkı söylenecekse en kralını o söyler. Espri yapılacaksa en gırgırını o patlatır. Rol kesilecekse de en afilisini yine o oynar. Elini attığı her işte farkını ortaya koyan bir sanatçı o! Kolay mı Mustafa Keser olmak. Mektepli olmayan...

22 Eylül 2021, 13:34
“Mendilim Benden Daha Meşhur”

Şarkı söylenecekse en kralını o söyler. Espri yapılacaksa en gırgırını o patlatır. Rol kesilecekse de en afilisini yine o oynar. Elini attığı her işte farkını ortaya koyan bir sanatçı o! Kolay mı Mustafa Keser olmak. Mektepli olmayan bir konservatuvar hocası duruyor karşımda. Hani 10 parmağında 10 marifet var derler ya, işte tam öyle bir büyük sanatçı. Bu yüzden de lafı hiç evirip çevirmeden muhabbete başlıyorum.

*Haydi al o meşhur mendilini eline de abi, başla çocukluk yıllarından anlatmaya...

- Mendilin konuyla ne alakası var şimdi?

*Yahu espri olsun diye söyledim...

- O işi bana bırak! Yeri gelince espriyi ben yaparım.

*Tamam tamam kızma ben sustum, sen al sazı eline...

- Elazığ-Maden’de doğdum. Özellikle baba tarafından sanat kabiliyeti çok üst düzeyde bir aileden geliyorum.

*Peder de mi sanatçıydı?

- Babam çok iyi bir mobilyacıydı. Mobilyacı dediysem, o zamanlar milletin alıp Amerika’ya götürdüğü kemanlar yapacak kadar da nadide ve ince bir sanatkârdı.

*Musiki merakı babadan miras desene...

- Gayet tabii. İnan zaman zaman kendime soruyorum “Babam 60 sene önce, Maden’de nereden bulup da nota öğrenmiş?” diye. Ama öğrenmiş herif işte! Bir de ud çalan arkadaşı rahmetli Haydar Usta’mız vardı; ikisi beraber bir meşk ederlerdi ki sorma gitsin! Ben de onları dinleye dinleye daha küçücük yaşta musiki aşığı oluvermişim. İlk konserimi kaç yaşımda verdim biliyor musun?

*Vallahi bilmiyorum, nereden bileyim?

- 5 yaşında 5! Üstelik öyle eften püften bir konser falan değildi yanlış anlama. Atatürk’ümüzün Şark Bülbülü mahlasıyla taçlandırdığı Celal Güzelses’ten Elazığ Valisi’ne kadar pek çok önemli davetli vardı.

*5 yaşında çocuk ninniden başka ne bilir ki Allah aşkına?

- “Derdimi Anlatırdım Issız Geceler Aya”yı, Selahattin Pınar’dan “Kalbim Yine Üzgün Seni Andım da Derinden”i söylerdim oğlum ben.

*Helal olsun, nereden öğrendin o yaşta bu şarkıları?

- Dinleye dinleye babamdan öğreniyordum herhalde. Kendimi bildim bileli müzik var hayatımda. İlkokuldayken babam çalabilmem için bir tane çeyrek keman yapmıştı bana. Allah rahmet eylesin, bizim kocakarı “Çocuk aklını çalgıya verir, okumaz” diye ortaokul bitene kadar saklamıştı o ufak kemanı benden. Malum şimdiki gibi çocuğunun elinden tutan, soluğu plak şirketinde almıyordu o zamanlar.

*Ortaokul bitince mi izin verdi annen keman çalmana?

- Ne izin vermesi? Maden’de lise olmadığı için beni Sivas’a yolladılar. Ulu Önderimiz’in kongre yaptığı 4 Eylül Lisesi’nde okuyordum. Baktım orada karışan görüşen yok, daha okulun ilk döneminde bir kolumda cümbüş, bir kolumda ud, bağlama derken 3 ayda hepsini çalmayı öğrendim. Kocakarı beni görünce “Ulan ben öğrenmesin diye 15 sene çalgıları sakladım, bu 3 ayda öğrendi” diye saçını başını yoldu, sonra da bu konuda peşimi bıraktı.

*Sen de müzik uğruna okulu mu bıraktın yoksa?

- Bizim kazada herkesin iki üniversite bitirir dediği Mustafa Keser liseden sonra okulu bıraktı bırakmasına da bunun nedeni müzik değil bazı ailevi sebeplerdi.

*Maddi imkansızlıklardan mı gitmedin üniversiteye?

- Yok yahu, anne tarafından 7 köy sahibi bir ağa torunuyum, babam da bizim kazanın en varlıklı adamıydı. Fakir bir aile değildik ama başka nedenlerden çok çile çektim. Anlattırma şimdi bana, televizyonda ajitasyon yapan arkadaşlar gibi bunları tek tek sıralamanın bir manası yok.

*Eee “Okumayacağım” deyince evdekilerin tepkisi ne oldu?

- Vallahi tam ne yaptılar bilemiyorum çünkü ben aynı filmlerdeki gibi topladım valizimi, kaçıp İstanbul’a geldim. Düşünsene daha 18-19 yaşlarındayım. Nasıl bir cesaretse bendeki artık! Neyse kolumda bağlamam, elimde bavulumla indim Haydarpaşa’ya.

*Valizinde hayallerin...

- Saz çalarım, keman çalarım, şarkı türkü söylerim diye organizasyon bürolarını geziyordum kapı kapı. Gecede 6-7 tane işe gidiyordum. Halimi bir görsen... Düğünlerde solist arkasında çalıyorum, oradan çıkıp pavyonda şarkı okuyorum falan.

*Sen konservatuvar eğitimi almadın değil mi?

- Yok yahu ne eğitimi.

*Ama konservatuvarda ders veriyorsun...

- Yaa bak işte Türkiye’de böyle başka bir örnek daha yoktur. Bu pavyondan, oradan buradan çıkan kara cahil adam kendini yetiştirmiş ve üniversitede hocalık yapacak kadar bilgi sahibi olmuş!

*Vallahi helal olsun. Gel biz İstanbul’daki ilk zamanlarına geri dönelim...

- İlk bir seneyi oradan oraya koşturarak geçirdim. Bayağı da bir muhit edinmiştim kendime, çok iyi sanatçıların arkasında çalmaya başlamıştım ki annemle babam apar topar gelip beni aldılar ve askere yolladılar.

*Senin kocakarıdan kaçışın yok anlaşılan...

- Nereye kaçayım? Anamdan babamdan kaçsam askerden kaçamam ki!

*Böylece Mustafa Keser müziğe ara verir...

- Yok canım ne ara vermesi? İzmir’de geceleri kaçar o gazino senin bu pavyon benim çalışırdım sivil olarak. Aklım fikrim tezkereyi alınca İstanbul’a dönmekteydi fakat baktım İzmir’de de iyi bir muhit edinmişim, orası da büyük şehir deyip kalmaya karar verdim.

*Yeni bir serüven daha...

- Vallahi öyle. Askerlik bitince resmen bir don bir gömlek başladım hayata. Bizimkiler boşanınca da, gidip anamı ve bacımı Maden’den alıp İzmir’e getirdim.

Hey gidi günler hey, bir beyaz gömleğim bir de beyaz pantolonum vardı. Gündüzleri Çiğli Havalimanı’nda sivil memuriyete giderken de, geceleri sahneye çıkarken de onları giyerdim... İşte o günlerde “Ben bu ülkenin en büyük müzik adamlarından biri olacağım” diye hedef belirledim kendime. Dikkatini çekerim, şöhretli ya da zengin olacağım demiyorum, müzik adamı olmak istiyorum.

*Okula gitmeden nasıl başaracaktın peki bunu?

- 50 yıldır her gün en az 5 saat müzik çalışarak! O zamanlar Zeki Müren’in arkasında çalıyorum, program bitince müzisyenler nereye giderse ben de peşlerine takılıyorum. Adamlar hatıralarını anlatırken bile bir şeyler öğreniyorsun. Oturup yanlarına pür dikkat konuşmalarını dinlerdim. Müzik bilgimin yüzde 50’si işte o değerli adamların sohbetlerinden gelmiştir.

*Para kazanıyor muydun bari?

- Oğlum bırak parayı, bilgi kazanıyordum. Memuriyetin yanında taksicilik, minibüsçülük, marketçilik yaptım ama müzik hep hayatımda birinci planda yer aldı. Manolya Bahçesi’nde Zeki Müren sahneden iner inmez kapının önüne çıkar “Taksi lazım mı abicim?” diye müşteri kovalardım.

*Ne zaman uyuyordun abi?

- Ben kendimi bildim bileli günde en fazla 2 saat uyurum. Sakın unutma; “Başarı için ömürlerinin bir bölümünü bedel olarak ödemeyenler, başarısızlığın bedelini bir ömür boyu öderler!”

*En sevdiğin sanatçı Selahattin Pınar sanırım...

- Eskilerin hepsini severim. Onların arasında bir tane bile kötü bestekâr yoktur. Aynı makamda 100 tane eserleri vardır ama hiçbiri birbirine benzemez. Şimdi piyasada bestekârım diye dolaşan güruhun 50 tane eseri varsa, farklı makamlardan bile olsalar hepsi birbirinin aynısı. Çünkü ellerinde malzeme yok adamların. Üç tane tahtayla mobilya üretmeye çalışıyorlar.

*Senin zamanının pavyonlarından bahsetsene biraz...

- O zamanlar pavyon dediğin yer öyle filmlerde gösterildiği gibi kötü mekanlar değildi. Faslın, sazın, musikinin en ağababası pavyonlarda yapılırdı. İzmir sosyetesinden adamlar eşlerini alıp musiki dinlemeye gelirdi. Konsomasyona çıkan hanımların varlığı dışında pavyonların Maksim Gazinosu’ndan hiç farkı yoktu, hatta oradan daha iyi müzik icra edilirdi.

*Bildiğim kadarıyla arabesk müziğe inanmıyorsun...

- Yahu mesele inanıp inanmamak değil ki, bizim müziğimizde arabeskin olmadığını söylüyorum sadece. Türk müziğinde klasik ve halk müziğinden başka tür yoktur, bu kadar basit ve net. Nokta.

*Nasıl yani?

- Bizde arabeskmiş, popmuş, özgünmüş, bilmemneymiş diye türler yoktur kardeşim. Adamlar bir sürü saçmasapan müziğe kafalarından isim koymuşlar. Arabesk dediğin, Türk’le Arap müziğinin karışımı, rezalet bir Türkçe ve yorumla harmanlanmış bir şeydir. İşin içine ne kadar rezillik dahil edersen o kadar arabesk olur!

*Sana müzik ansiklopedisi gibi adam diyenler var...

- Ben Yüce Tanrı’nın özel imalatı bir adam değilim. İyi kötü biraz zeki ve her şeyden önemlisi çok çalışkanımdır.

Allah’ın bizlere verdiği bazı lütuflar vardır, fakat sen sesini, kabiliyetini bilgi ve beceriyle süslemezsen bunlar bir b..a yaramaz. Güzel sesli ama vasıfsız bir adam olarak hayatını devam ettirirsin.

*Yalnızca ses yetmez diyorsun yani...

- Bu işi yapacaksan sesin zaten güzel olmalı. Nota, usûl, musiki bilir misin? Sen asıl bunlardan bahset.

*Yanlış anlama ama bir tık da ukalasın galiba...

- Hayır kesinlikle değilim. Benim hakkımda kimse böyle bir şey söyleyemez. Yüzde 1’imiz etmeyen adamlar burunlarından kıl aldırmazken, kalkıp da bana ukala derlerse “Orada durun” derim.

*Bir Mustafa Keser daha gelir mi bu ülkeye?

- Arkama baktığım zaman kimsenin geldiğini göremiyorum açıkçası. O pop denilen müziği yapan gençlerin çoğu konservatuvarın Türk müziği bölümünden mezun ama Türk müziği okudukları falan yok. Hâl böyle olunca gelecekten nasıl ümitvari olmamı beklersin?

*Tarkan Türk müziği okuyunca çok beğeniliyor ama...

- Radyodaki en kötü okuyan arkadaşım bile Tarkan’dan 10 kat daha iyi Türk müziği okur! O sadece popçuların arasında en iyi okuyan olabilir. Kimse yanlış anlamasın, burada Tarkan’ın şahsına hakaret ettiğim falan yok, sadece gerçekleri konuşuyorum. Yıllar önce gazetecinin biri “Hocam Zeki Müren’in Türkçe’si çok iyi değil mi?” diye sormuştu, ben “Hayır değil” deyince de kıyamet kopmuştu.

*Zeki Müren’in Türkçe’si nasıl iyi olmaz?

- Yahu ben konuşmasından değil şarkı söylerkenki Türkçe’sinden bahsediyorum. Sanki kelimenin sonunda üç tane r varmış gibi “Birrr demet” diye okurdu rahmetli. Bu da doğru bir şarkı lisanı değil açıkçası.

*Bunları duyan Zeki Bey köpürmüş müydü?

- Müzeyyen Abla beni Pembe Köşk Gazinosu’na götürdüğünde rahmetli de Lunapark’ta çıkıyordu.

Boy boy çiçekler yaptırıp üç defa beni dinlemeye gelmişti. Bu olay patlak verince “Ah Keser’ciğim, ah güzelim keşke söylemeseydin. Halk bunu anlamaz. Niye kendini zor duruma düşürüyorsun?” demişti. Dikkatini çekerim, kendisi bile bana “Yanlış söyledin” demedi.

*Ne alıp veremediğin var şu pop müzikle peki? Millet bayılıyor...

- Yahu deminden beri anlatıyorum Türk müziğinde sadece iki tür vardır diye. Dinlemiyor musun yoksa kafan mı basmıyor?

*Abi seni dinliyorum dinlemesine de, bu kadar popçu varken nasıl böyle bir müzik yok denilebilir anlamadım doğrusu...

- Eskiden o müziğe Türkçe sözlü batı müziği denirdi. Doğrusu da budur zaten. Tamamen Batı sound’u ve altyapısının üstüne güzel bir Türkçe’yle sözler yazılırdı. Şimdi maalesef üzerine nece olduğu belli olmayan birtakım şeyler yazılıyor.

Eskiden kimse şimdi olduğu gibi “Seni seviyorum” yerine “Seni siviyorum” demezdi. :)

*Nedir şu elinden hiç düşürmediğin mendilinin hikayesi?

- HBB’de program yaparken klima yoktu, baktım içerisi hamam gibi oluyor, eve gidince bizim hanıma “Gelecek hafta cebime bir mendil koy da terimi sileyim” dedim. Ben hatundan terimi silmek için havlumsu bir mendil istedim ama hanım Mardinli ya sen kalk iğne oyalarıyla mendil yap. “Ulan bu ne? Bize yakışır mı?” diye çıkışırken baktım mendil bizden daha meşhur olmuş, “Hatun sen oyaya devam et” dedim. Yoksa öyle image maker meselesi falan yok ortada.

*Sen yalnız şarkıcı değil showman’sin de aslında... Dans ediyorsun, fıkralar anlatıyorsun, pek de alışık olmadığımız bir sahne adamısın doğrusu...

- Teatral kabiliyetim de Allah’ın bana bir lütfudur. En güldüğüm tiyatroculardan rahmetli Gazanfer Özcan her sene bütün ekibini toplayıp “40’ar liramız var, geliyoruz” diye telefon açardı. Ben de “Estağfurullah hocam, seninle nasıl para konuşurum, sen gel de ne istersen bırak, git” derdim. Neyse ben tabii üstadı görünce sahnede şovu iyice abartırdım. “Sen tek başına kabare, müzikal oynuyorsun. O meşhur stand up’çılar gelsin de nasıl stand up yapılır görsünler” demişti bir keresinde. Şaka maka benim dükkan tam 20 yıldır açık kalan tek mekandır herhalde Türkiye’de.

*Senin için 128 GB’lik iPod gibi adam diyorlar. Repertuvarda kaç şarkı var?

- Ulan manyak mıyım ben, oturup da kaç şarkı bildiğimi sayayım. Ama mevcutlar içerisinde en fazla bilenlerden biriyim diyebilirim. Ezberi kuvvetli bir adam olarak tanınmak çok da hoşuma gitmiyor. Benim çok şarkı bilmemi 10’a, 20’ye katlayacak sanat kariyerim var. 20 küsur yıl Devlet Sanatçısı olarak görev yaptım. Meşhur bir laf vardır; “Eşek aynı eşek, çulu değişti”...

Yıllarca bu işe emek vermiş, radyoda, TRT’de görev yapmış biriydim, bir anda yumurtadan çıkmadım.

Yorumlar (0)
01 Temmuz NÖBETÇİ ECZANELER
24
açık
Namaz Vakti 01 Temmuz 2022
İmsak 03:05
Güneş 04:55
Öğle 12:32
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:41
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31