Bakan Kirişci, Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi Kapanış Programına Katıldı

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Elazığ’a gelen Tarım Ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Kanal 23’ten canlı olarak yayınlanan Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi Kapanış Programına katıldı.

ELAZIĞ 18.11.2022, 10:51 18.11.2022, 15:11 Melike Gültekin
Bakan Kirişci, Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi Kapanış Programına Katıldı

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vakit Kirişci ve beraberindeki heyet bir takım programlara katılmak üzere Elazığ’a geldi. İl protokolü tarafından havalimanında karşılanan Bakan Kirişci, Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapanış merasimi programına katıldı.

Bakan Kirişci burada Elazığ, Bingöl ve Muş’tan gelen kadınların el emeklerini ziyaret etti.

Programda Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, BKÜ Genel Müdür Yardımcısı Uğur Erdem, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Balta, Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, MKYK Üyesi AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, AK Parti Elazığ İl Başkanı Şahin Şerifoğulları, MHP Elazığ İl Başkanı Semih Işıkver, Elazığ Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç, Elazığ Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner hazır bulundu.

Kanal 23’ten canlı olarak yayınlanan Program saygı duruşuyla başladı.

KARACABEY: “PROJEMİZ MAKSADINA ULAŞMIŞ”

Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi Kapanış Programında Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey açıklamalarda bulundu. Karacabey, “IFAD projeleri 1980’li yıllarda başlamış özellikle kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımızın gelir seviyesinin artırılmasıyla ilgili daha çok proje üretilmiş ancak bu projeler 2013 yılında başlayan projeyle kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımızın gelir seviyesinin artırılmasıyla birlikte arazi tahribatının önlenmesi, erozyonla mücadele, doğal kaynakların korunması IFAD’ın ilgi alanına girmiş bu anlamda bu proje bir ilk olma anlamı taşıyor. Bir havzadaki kamu kurumlarının tamamı birlikte projeleri yapmaya başlayarak entegre projeler halini almış ve bugün bu projemiz hem IFAD’ın hem kurumlar olarak bizim yapmış olduğumuz projeler açısından büyük önem arz ediyor. Projemiz maksadına ulaşmış vatandaşlarımızın memnuniyetinden biz bunu anlıyoruz. Proje sahasında erozyonla kaybolan toprak miktarı 1 hektarda yıllık 13 tonken şimdi yıllık 10 tona düşmüş bu yüzde 23’e yakın bir azalmayı ifade ediyor bu ülkemiz adına sevindirici. Bu tür projelerin diğer havzalara yaygınlaştırılmasıyla birlikte kazançlar olacak” dedi.

TORAMAN: “PROJEMİZİN BÖLGEMİZE, İLİMİZE, ÜLKEMİZE HAYIRLI OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM”

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, projede emeği geçenlere teşekkür etti. Toraman, “ülkemizin haneden başlayıp kademeli olarak ülke genelinde kalkınması, refahın artması için pek çok proje yürütülüyor. Bunun içerisinde bölgesel ölçekli kalkınma projelerin önemli bir boşluğu doldurduğunu düşünüyorum. Bu çerçevede bölgesel kalkınmayı teşvik etmek için kalkınma ajanslarını kurulmuş olması yalnız bu Bölgesel kalkınmaları hamleleri sanayi odaklı değil tarım ve hayvancılıkta dahil her türlü üretimi ve hizmet sektörünü de kapsayacak şekilde değerlendirilmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum. Tarım bakanlığımız öteden beri her türlü projesinde faaliyetlerinde havza ölçeğini dikkate alıyor. Havza bazlı çalışmalarla ülkemizin tarımsal, hayvancılık alanında da destek veriyor. Bunun bir örneği olarak da bu projenin havza bazlı yürütülmesinden büyük bir memnuniyet duyduğumu dile getirmek isterim. Elazığ’da da üreticilerimiz bu proje sayesinde çeşitli imkânlara kavuştular. Türkiye’nin aile bazlı işletme yapan modelinden artık daha rasyonel tekniğine uygun modern işletmelere geçtiğini de müşade ediyoruz. Sahayı gezdiğimizde, ilçe ve köylerimizi gezdiğimde çeşitli tarımsal alanlarda çok büyük ölçekli işletmelerle karşılaşıyorum. Geçtiğimiz gün Ağın’da badem hasadı için bir etkinlik yaptığımızda 500-700 dönümlük işletmelerle karşılaştık hatta bir iletmemiz bin 200 dönüme kadar ulaşmıştı. Dolayısıyla ölçek olarak bu kadar yüksek meblağlara ulaşması büyük bir memnuniyet duyduk. Bölgemiz nispeten nüfus artış hızı yüksek ve buna bağlı olarak da Türkiye’de batıya göç veren bir bölge olmakta. Ancak bu projelerle hali hazırda kırsal üretim yapan vatandaşlarımızı yerinde muhafaza etmek için hatta mümkünse çeşitli vasilerle batıya göç etmiş vatandaşlarımızın tekrar geri dönmesi için bu projenin fırsat kapıları açtığını düşünüyorum. Genç çiftçilerimiz kendilerine ait arazilerde veya kiralama yaparak modern tarım işletmeleri tarımsal faaliyeteler yürüyorlar bununla da memnuniyet duyuyoruz. Bu bölgesel kalkınma otaklığı projemizin yürütülmesinde orman genel müdürlüğümüz bütün taşra teşkilatının çok büyük emeği var teşekkür ediyorum. Projemizin bölgemize ilimize ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

KİRİŞCİ: “BAKANLIK OLARAK KIRSALIN KALKINMASI İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR ÇALIŞMA İÇERİSİNDEYİZ”

Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi Kapanış Programında konuşan Tarım Ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, tarımın önemine değindi. Kirişci, “Bugün Cuma hayırlı bir gün hayırlı bir günde 2013 yılında başlamış ve uluslararası iş birliği çalışmamızın güzel bir örneği olan bir projenin bir çalışmanın artık nihayete ermesiyle ilgili bir etkinlik vesilesiyle bir aradayız. Projeleri başlatmak güzel ama projeleri başarıyla tamamlamış olmak çok daha güzeldir. Bu projede başarıyla tamamlanmış amacının çok ötesine pozitif anlamda taşınabilmiş bir proje olarak artık tarihteki yerini almış hayata geçirilmiş bir projedir. Tabiki temennimiz bu tür projelerin ülkemiz genelinde yaygınlaşmasıdır. Dünyada olduğu gibi Türkiye dede bugün hala bir takım sorunları konuşuyor bunların geriye dönük çok büyük sıkıntılar yaşattığını ülkemiz değerlendirecek olur ise bunun temelinde kırsalın terk edilmesi büyük etken olmuştur. Hemen her alanda olumsuz anlamda kendini göstermiş hâlbuki üretim kırsalda yapılır siz kırsalı terk ettiğinizde üretimden uzaklaşmış olursunuz. Sanki tarım zorda kalındığında çaresizlik içerisinde bulunduğunda yapılabilecek bir faaliyetmiş gibi yıllarca böyle değerlendirildi. Bu ülkenin eli öpülesi üreticilerinin kendileri dahi onların evlatları biz çiftçiyiz demekten imtina eder hale gelmişti. Ama rabbim tüm dünyaya olduğu gibi ülkemize de önce pandemi sonrada Rusya Ukrayna savaşıyla hissettirdi. Biz zamanında alınması gereken tedbirleri almış bu süreci sağ salim geçirmeye devam eden bir ülke olduk" ifadelerini kullandı. 

KİRİŞCİ: “BAKANLIK BÜNYESİNDE TARIM VE ORMAN GENÇLİK KONSEYİNİ KURACAĞIZ”

Tarım Ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, bakanlık olarak gençlerin de tarıma, kırsala olan desteğini artırmak için hız vereceklerini söyledi. Kirişci, “Burada altına çizmemiz gerek hususlardan bir tanesi biz eğer kırsalı ihmal edersek, kırsalda kalkınmayı göz ardı edersek bizlere de ülkelerde çok büyük faturası var. Bakanlık olarak kırsalın kalkınması için çok büyük bir çalışma içerisindeyiz. Biz mutlak sureyle kadınlarımızı kırsalda tutmakla mükellefiz kadınlarımızı kırsalda tutamazsa başarılı olma şansımız yoktur. Ama gördük ki kadınlarımız üretkenliğini sürdürmekte bir diğeri ise gençlerimiz. Şuanda Türkiye’de tarımla iştigal edenlerin yaşı 55. 55 yaşındaki insanlara inovatif düşünecek demek böyle bir beklentiye girmek saflık olur. Türkiye’nin 5-6 yıldan beri ortaya koyduğu bu TEKNOFEST kuşağı gençliğin tarıma kırsala olan desteğini artırmak için hız vereceğiz. Türkiye yüzyılında inşallah tarım ve orman bakanlığı bünyesinde tarım ve orman gençlik konseyini kuracağız. Gençlerimizin yaratıcı fikirlerini tarıma, kırsala, ormana taşıyacağız. Bu alanlarda daha geleceği gören teknolojiyi kullanan ne üretmesi gerektiğini bilen bir nesille yolumuza devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.  

KİRİŞCİ: “TARIMA VERMİŞ OLDUĞUMUZ DESTEK 40 MİLYAR TÜRK LİRASI'NIN ÜZERİNE ÇIKMIŞ BULUNMAKTADIR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarımın her alanında kendilerine verdiği desteğin 2002 yılından bugüne kadar artarak devam ettiğini aktaran Kirişci, “Bugün tarıma vermiş olduğumuz destek 40 milyar Türk Lirası'nın üzerine çıkmış bulunmaktadır. Böyle bir destek gerçekten üreticimizin daha fazla üretmesini, verimli üretmesini ve daha sağlıklı üretmesini sadece Türkiye’yi doyuran değil gelen turistleri, mültecileri, veya yurt dışına ihraç ettiğimizde o ülkelerdeki vatandaşları da doyuran üretimi biz bu şekilde desteklemiş oluyoruz. IFAD bu projesi ile aslında bizim kırsalda hayal ettiklerimizi bir proje çerçevesinde 3 ilde gerçekleştirmiş oldu. 292 köyümüz, 130 binin üzerinde bundan faydalanıcı, ki bu faydalanıcı sayısı 95 bin iken 130 binin üzerine çıkmış ve oldukça önemli ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Suyu düştüğü yerde ne anlam ifade ediyorsa, insanın da doyduğu yerde doğduğu yerde doyurmak aynı şeyi ifade ediyor. Türkiye aslında bu projelere maddi anlamda ihtiyaç duyan bir ülke değil. Ama uluslararası ilişkilere önem veren bir ülkedir. Buradaki tecrübelerini sadece kendi ülkemizdeki diğer bölgelerle değil aynı zamanda dünya ile de paylaşma arzusu içerisinde olan örnek ve rehber bir ülkedir” şeklinde konuştu.

KİRİŞCİ: “TÜRKİYE ARTIK HERHANGİ BİR ÜLKE DEĞİL”

Türkiye’nin nasıl bir ülke olduğunu tahıl koridoru diplomasisi çerçevesinde tüm dünyanın gördüğünü vurgulayan Kirişci, “Antalya’daki diplomasi forumu ile başlayan tarafları bir araya getirme yaklaşımımız, lider diplomasimiz İstanbul’daki buluşmayla bir masanın etrafında Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye olarak bir araya gelmeyi sağladı. 31 Ekim’de dünya yeniden hafif bir sarsıntı geçirdi. Rusya’nın saldırıları gerekçe göstererek süreci askıya aldığını açıklaması üzerine Cumhurbaşkanımız devreye girdi, diplomasi yürütüldü. Anlaşma kısa süre içerisinde kaldığı yerdeki aşamaya geçilmiş oldu. Önümüzdeki günlerde 4 aylık süresi dolacak olan sürecin tahıl koridorunun 4 ay daha uzatılıyor olması dünyaya yeniden nefes aldırdı. Emtia fiyatları gerilemeye devam edecek. Dünya şu ana kadar 460’ın üzerinde geminin geçtiği bu koridordan yaklaşık 11 milyon tonu da aşan başta tahıl olmak üzere diğer gıda ürünlerinin Ukrayna’dan hedef ülkelere ulaşmasını sağlamış oldu. Bunun her ne kadar yüzde 60’ı Avrupa ülkelerine, yüzde 21’i Asya’ya yüzde 12,5’i Afrika ülkelerine ve sadece yüzde 5 buçukluk kısmı BM kriterlerine göre en az gelişmiş ülkelere gidiyor olsa da Türkiye bu koridorun açık kalması için bu iradeyi bir kez daha ortaya koydu. Taraflar bunun 4 ay süreyle uzatılacağı konusunda mutabık kaldı. Bu süreç, yeni dönemin başlangıcıyla birlikte başlamış olacak. Türkiye artık herhangi bir ülke değil” dedi.

KİRİŞCİ: "ÜLKEMİZİN GELDİĞİ BU NOKTA HEPİMİZ AÇISINDAN OLDUKÇA GURUR VE İFTİHAR VERİCİDİR"

Konuşmalarını sürdüren Kirişci, “Türkiye sadece 780 bin kilometrekarelik bir alana sıkıştırılabilecek, hapsedilecek ve kendi coğrafyasıyla meşgul olacak bir ülke değil. Aynı zamanda 462 bin kilometrelik bir mavi vatanımız var. Bununla beraber bölgesel bir güç olmanın ötesine geçti. Artık sözü dinlenilen atmış olduğu adımların izlenildiği global bir oyuncu olduğunu gösterdi. Bu durup dururken olmadı. Ben yiğidim, ben global bir oyuncuyum demekle yiğit ve global bir oyuncu olunmaz. Türkiye’nin bütün kıtalarda izlemiş olduğu dengeli, tutarlı ve seviyeli politika çerçevesinde ülkemiz bu noktaya geldi. Buna ekonomisinin, siyasi gücünün, teknolojik birikiminin ve çok önemli savunma sanayinde kat etmiş olduğu mesafenin çok büyük bir etkisinin olduğunu artık herkes bilmektedir. Bazı çevreler Türkiye’de içeride ve dışarı da görmemiş olsalar da artık görmesi gerekenlerin gördüğü kanaatindeyiz. Türkiye özellikle bir nükleer saldırı yaşanmasın diye son dönemde verdiği mücadele esirlerin takası da lider diplomasisinin bir ürünüdür. Bu tür toplantılar, eskiden Cenevre’de, Paris’te, Londra’da ya da Washington’da yapılırdı ama şimdi bunların tamamı İstanbul’da cereyan ediyor. Antalya’da altyapısı oluşturuluyor, Ankara’da olgunlaştırılıyor. Dolayısıyla ülkemizin geldiği bu nokta hepimiz açısından oldukça gurur ve iftihar vericidir. Rabbim ayağımıza taş değdirmesin bu aziz milletin başını öne eğmesin eğdirmesin” diye konuştu.

KİRİŞCİ: "ORMANLARIMIZI HER TÜRLÜ MÜDAHALELERE RAĞMEN KORUMAK İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ"

Tarım ve ormanda atmış oldukları adımların meyvelerini vermeye başladığının da altını çizen Bakan Kirişci, “Biz desteklenmelerin öne alınmasından söz ettik ve ilk defa bu yıl hububatta desteklenmeyi 6 ay öne çektik. Normalde 2023 yılının Mart ayında verilecek olan destekleri, Kasım ayı itibariyle verilmeye başlandı. Vatandaşlarımız yaklaşık 650 milyon liralık kendi kredilerini kullandı. Yaklaşık 2 buçuk milyar liralık da bu konudan hak edişleri var. Bunu da üreticilerimiz kullanabilecek durumdadır. Orman konusu çok çok önemlidir. Erozyon ve su zengini bir ülke değiliz, su fakiri bir ülke olmasak da dolayısıyla bizim su tutma kapasitemizi arttıracak bizim ormanlarımızdır. Bizim kırsalda yaşayan orman köylüsü olarak yaşayan kardeşlerimize 2022 yılında vermiş olduğumuz destek 400 milyon Türk Lirası düzeyindedir. Gelecek yıl bu 1 milyar liraya çıkacak ve ilave desteklerimizle de orman köylülerimize daha çok destek vermiş olacağız. Bu projenin bu manada artılar getirdiğini ifade etmem gerekir. Biz dünyada orman alanlarını arttıran dünyada 4’üncü ama Avrupa’da birinci sırada olan bir ülkeyiz. Ormanlarımızı her türlü müdahalelere rağmen korumak için gece gündüz çalışıyoruz. Çok daha önemlisi özellikle kara gücümüz 25 binin üzerinde çalışanımız var hem de hava gücümüzü helikopterlerimiz, İHA’larımız, uçaklarımız ve yerde arazözlerimiz var. Bu çerçevede bu yılı inşallah 2 bin 50 vaka 12 bin 400 hektarlık yanan alanla kapatmış olacağız. Bu konuda da çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

KİRİŞCİ: “GAKKOŞLAR DİYARI ELAZIĞ’DA SİZLERLE BİR ARADA BULUNMAKTAN MEMNUNİYET DUYUYORUM”

Tarım Ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Elazığ’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kirişci, “Bu projede başta IFADA olmak üzere emeği geçenlere, orman genel müdürlüğümüzü bu faaliyetlere destek olan paydaşlarımızı il müdürlüğü, DSİ’mizi ve diğer kurumların katkılarından kurumlarımızı şükranla yad etmek istiyorum emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Türkiye bu tür projelerin çok çok üstünde projeler üstüne koyacak. Bizim sloganız var sen üret yeter. Geçte olsa Elâzığ’da bulunmaktan Gakkoşlar diyarında sizlerle bir arada bulunmaktan duyduğum memnuniyeti belirtiyor bereketli bir gün olacağına yürekten inanıyorum güzel çalışmalıları burada değerlendirip Ankara’ya o şekilde döneceğimizi ifade ediyorum.  hepinize sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Kirişci'ye hediye takdiminde bulunuldu. 

Yorumlar (0)
Elazığ nöbetçi eczaneleri
Namaz Vakti 09 Aralık 2022
İmsak 05:54
Güneş 07:22
Öğle 12:20
İkindi 14:48
Akşam 17:09
Yatsı 18:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4