Bakan Kirişci, Tarım Sektör Temsilcileriyle Buluştu

Tarım ve Orman Bakanı Vakit Kirişci, tarım sektör temsilcileri ile toplantıda bir araya geldi. Tarım sektör temsilcileri ile yaptığı toplantıyla da Elazığlı üreticilere sulama projeleri başta olmak üzere, tarım ve hayvansal çalışmalarla ilgili birçok konuda müjde verdi.

ELAZIĞ 18.11.2022, 18:19 18.11.2022, 19:15 Melike Gültekin
Bakan Kirişci, Tarım Sektör Temsilcileriyle Buluştu

Tarım ve Orman Bakanı Vakit Kirişci, Elazığ Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi'nde tarım sektör temsilcileri ile bir araya geldi. Tarım sektör temsilcileri ile yaptığı toplantıyla da Elazığlı üreticilere sulama projeleri başta olmak üzere, tarım ve hayvansal çalışmalarla ilgili birçok konuda müjde verdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman’da, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’yi ağırlamaktan memnun olduklarını söyledi.

“ŞEKER PANCARINDAKİ SÖZLEŞMELİ ÜRETİM UYGULAMASININ BÜTÜN ÜRÜNLERE YAYACAĞIZ”

Program da çiftçilere müjde veren Bakan Kirişci, şekerpancarında uygulanan sözleşmeli üretim uygulamasını tüm ürünlerde uygulayacaklarını açıkladı. Kirişci, “Sizin iyi bildiğiniz şeker pancarındaki sözleşmeli üretim uygulamasının bütün ürünlere yayacağız ve burada tarafların hukukunu daha fazla gözeten bir içerikte bu mevzuat düzenlemesini meclisimize sunacağız. Dolayısıyla bir sözleşmeli üretim modeli. Hayvancılık Elazığ için çok önemli. Besi alanında et süt grubu, hayvansal üretimle bir regülasyon grubu oranın bir merkez bankasıdır. Et süt kurumu mutlak suretle sözleşmeli besiciliğe öncülük etmeli. Gerek alım gerek fiyat garantisi vermeli gerekirse de fiyatları aylık olarak güncellemeli” ifadelerini kullandı. 

“ELAZIĞ’DA TARIM SİGORTASI ÇOK DÜŞÜK”

Hükümet olarak İlklere imza attıklarını belirten Bakan Kirişci, Elazığ’da Tarım Sigortasının çok düşük olduğunu söyledi. Kirişci, “Atatürk’ün bile hayatta iken hayalini kurduğu bir tarım sigortacılığını 2005 yılında yasasını çıkardık 2006 yılında da artık uygulamaya koyduk. 1 hazirandan 2006’dan itibaren tam 16 yılı aşkın bir süredir tarsib uygulamadadır. Elazığ’da bu oran çok düşük şimdiden istirhamım buna ilgi göstermeniz çünkü biz bu 16 yıl boyunca 13 milyar lira neredeyse her yıl 700 milyon lira tutarında bir sigorta prim desteği verdik. Bu destek yabana atılacak bir destek değil. Aracımızı nasıl zorunlu trafik sigortası yaptırıyorsak bizim de üreticiler olarak sigortaya ehemmiyet vermemiz gerekir” şeklinde konuştu. 

“ELAZIĞ’DA KENDİ EVİMDE GİBİ HİSSEDİYORUM”

Tarım ve Orman Bakanı Vakit Kirişci Elazığ’da olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Kirişci, “Elazığ’da kendi evimde gibi hissettiğimi açıkça ifade etmek isterim. Çünkü Elâzığ’ın mert ve yiğit insanlarıyla birlikte olmak bizlere çok büyük bir güç ve destek veriyor. Geldiğimiz andan itibaren şahsıma ve heyetime gösterilen ilgiden ötürü başta valimiz milletvekillerimiz ve belediye başkanımız olmak üzere kıymetli il protokolüne şükranlarımı sunuyorum. Hamdolsun ülke olarak son 20 yılda pek çok alanda o kadar çok önemli işlere imza attık ki bu attığımız imzalar sayesinde bugün bu şehrin veya bu ülkenin de şu ihtiyacı var denilenebilecek çok az sayıda iş kaldı. Bu işler de artık tabiri yerindeyse makyaj düzeyinde, rutin düzeyinde denilebilecek işler oldu. Düşünün bu ülkenin 2002’de sadece 26 tane havalimanı var ve bu 26 havalimanını kullananlar belli, sınıf olarak belli, refah düzeyi olarak belli, sosyal statü olarak belliydi. Ama bugün 57’ye çıktı inşallah 61 olduğunda da Türkiye’nin inşaatlarında tamamlanmasıyla havayolu taşımacılığı artık halkın yolu haline geldi. İlk uçuğa ne zaman bindiğini artık yeni nesile sormuyoruz çünkü ya annesinin karnındayken veya doğduktan sonra mutlaka uçağa binmiş oluyor. Karayollarımız önümüzdeki aracı sollamak için boynumuz adeta sol tarafa yatmış kalırdı her seferinde de yüreğimiz ağzımızda araç sollardı. Şimdi hamdolsun duble yollar, oto yollar bunlarda oldu. Köprüler akla hayale gelmeyecek viyadükler bunlar sayesinde uzak yakın edildi. Okullarımız eğitimle ilgili gerçekten yapılan ilave derslikler atanan öğretmenler masalarımıza konulan ücretsiz ders kitapları şimdi bir de bunlara yardımcı ders kitapları eklendi. Havalimanlarını, yolları, okulları söyledik" dedi. 

“ELAZIĞ’DA DEPREMDE HAYATINI KAYBEDEN KARDEŞLERİMİZE RABBİMDEN RAHMET NİYAZ EDİYORUM”

Tarım ve Orman Bakanı Vakit Kirişci, Elazığ depreminde hayatını kaybedenleri rahmetle andı. Kirişci, “hastaneler konusunda da biliyorum Elazığ’ın gerçekten ilk 5’e giren o deprem sırasında da ayakta kalabilen önemli eserlerden biri olduğunu modern bir hastane olduğunu da biliyorum tabi bu vesileyle depremde hayatını kaybeden Elazığ’ımız başta olmak üzere tüm ülkemizdeki kardeşlerimize de rabbimden rahmet niyaz ediyorum. Diğer taraftan sağlıkta dünyaya örnek olabilecek bir hassa bu pandemi döneminde hakikaten çok büyük bir sağlık ordusu ve bu sağlık ordusun da faaliyet gösterdiği modern hastaneler sayesinde denilebilecek en az zayiatla pandemiyi de geçiştirmiş olduk” dedi.  

“DÜNYANIN GIPTA ETTİĞİ CUMHURBAŞKANIMIZ BİZİ BU NOKTAYA GETİRDİ”

Tarım ve Orman Bakanı Vakit Kirişci yaptığı açıklamada; “Savunma sanayi bir ülkenin gücünü gösteren en önemli alanlardan birisiydi. 2002’de yenililik ve millilik oranı yüzde 20 iken şimdi yüzde 80’leri aştı. Artık bir iki kalem kaldı o kalemlerinde çalışmaları devam ediyor buna savaş uçaklarımızda dahil. Tabi bunlara başka alanlardaki faaliyetlere eklenebilir ama tarıma da geleceğim. Bizim esas konumuz tarım, gıda, orman. Bunlar yapılırken sanmayalım ki kendiliğinden spontane bir şekilde oldu veya olması gerekiyordu da oldu. Hayır, eğer bunu söylersek bu çok büyük bir haksızlık olur. Kime haksızlık olur Sayın Cumhurbaşkanımıza haksızlık olur, onunla beraber yol yürüyen çalışan insanlarımıza haksızlık olur bu devletin bürokrasisine haksızlık olur, bu ülkenin üreten insanlarına haksızlık olur dolayısıyla hak sahibine de hakkını teslim etmemiz lazım. Genellikle Türkiye gündemi belirlenen bir ülkeydi ama şuanda Türkiye gündem belirleyen bir ülke oldu. 2 hafta önce tarım bakanları zirvesi için OİSD toplantısı için Paris’teydim o zamanda 31 Ekimdeki tahıl koridoruyla ilgili süreç Rusya tarafından askıya alınmıştı ama bir gün sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın görüşmesiyle süreç kaldığı yerden devam etti. Bu kendiliğinden mi oldu hayır. Tutarlı, dengeli, hakkı hak bilip onun gereğini yapan yanlış bir şey olduğunda da yanlış diyebilme cesaretini gösteren ve bu tutarlığıyla dünyanın gıpta ettiği bir cumhurbaşkanımız ve beraber çalıştığı ekibi ve bu ülkenin sahip olduğu dinamizm çok şükür bizim bu noktaya getirdi” dedi.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN ADETA AĞZINA BAKAN VE BU KİŞİ NE DİYECEK DİYE BEKLEYEN BİR DÜNYA VAR”

Tarım ve Orman Bakanı Vakit Kirişci yaptığı açıklamada; “Beraber çalıştığı ekibi ve bu ülkenin sahip olduğu dinamizm çok şükür bizi bu noktaya getirdi. Bill Clinton’un poposunu koltuğa koyup, Ecevit’i de karşısında nasıl beklettiğini ve onun da nasıl mahcup bir vaziyette durduğunu hepimiz hatırlıyoruz. Şimdi o fotoğraflar gitti, cumhurbaşkanımızın adeta ağzına bakan ve bu kişi ne diyecek diye bekleyen bir dünya var. Tahıl koridoru bir lider diplomasisinin, Türkiye’nin dengeli ve tutarlı dış politikasının, taraf tutmamak adına cumhurbaşkanımızın söylediklerinin bir sonucudur. Önce Antalya diplomasi etkinliğinde daha sonra İstanbul’da 22 Temmuzdaki görüşmede tahıl koridoru açıldı dünya büyük bir panikteydi biz hamdolsun ülke olarak daha önceden kendi tedbirlerimizi almış olmamız ve 20 yıldan beri oturtmuş olduğumuz sistem sayesinde biz rahattık ama dünya rahat değildi. Dünyada zaten pandemiyle başlayan tedarik ve üretim zincirlerinde bir bozulma vardı bu zirve yaptı Rusya Ukrayna savaşıyla beraber. 450 doları görmüş tonu görmüş buğday 330 dolarlara depo teslimi yapılmaya başlandı yani bu 110-120 dolarlık indirim yüzde 25lik bir indirim anlamına geldi. Bu koridorun 31 Ekimdeki sürecin askıya alınmasıyla beraber yeniden dünyada nasıl bir panik oluşturduğunu tekrar gördük. Cumhurbaşkanımız devreye girdi sorun çözüldü ve şimdi de 2 gün sonra yeniden yürürlüğe girmesi yani 4 ay süreyle daha uzatılması sağlanmış oldu. Türkiye’nin burada üstlenmiş olduğu bu lider diplomasi hissi bizi bu neticeyi sağladı hiç kimse bunu bu olacaktı da oldu diyemiyor. O bazı kendini gelişmiş ülke lideri olarak görenler bile biz bu çalışmaları Türkiye’de birlikte yürüttük diyor ancak o kadarını söyleyebilir halbuki Putin’in buradaki Türkiye’ye olan ilgisi ve cumhurbaşkanımıza olan saygısı Türkiyesiz bir çözümün olmayacağı yönündeki yaklaşımı bize bu başarıları bu diplomasi alanındaki başarıları getirmiş oldu. Şuanda Türkiye artık bu tahıl koridorununda yeniden süresinin uzatılmasıyla tarım ve gıda alanında büyük bir ülke olduğunu da gösterme fırsatını da bir kez daha bulma fırsatı buldu” dedi.

"ELAZIĞ’IN BİR ÜLKE GİBİ KENDİ YETERLİLİĞİ ÖNEMLİ”

Tarım ve Orman Bakanı Vakit Kirişci yaptığı açıklamada; Elazığ’ın kendine yeterliğinin önemli olduğunu vurguladı. Kirişci, “Her şehir kendi ihtiyacını üretsin istiyoruz yani Elazığ’ında kendine yeterliliği aynı bir ülke gibi kendi yeterliliği önemlidir. Burada tabii bu GES olabilir RES olabilir bu jeotermal olabilir bunlarla bu şehrin ihtiyacı olan meyve ve sebzenin üretilmesini bizim sağlamamız gerekiyor inşallah ben bunu sıklıkla dile getiriyorum ilkinin temelini en büyük OSB olarak yani sera OSB olarak İzmir’de temelini attık. Ağrı’da -35 derecede inşallah bütün bu aziz millet orada üretim yapıldığını görecek” dedi.

“FIRAT HAVZASI PROJESİ İÇİN GEREKLİ ADIMLARI ATACAĞIZ”

Murat Havzası Rehabilitasyon Projesi’nden üreticilerin memnun olduğunu anımsatan Bakan Kirişçi, Fırat Havzası içinde proje uygulayabilmek için gerekli adımları atacaklarını söyledi. Kirişci, “Biz bugün önemli bir projeye artık son noktayı koyduk. Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi. Bu IFAD adını verdiğimiz uluslararası tarımsal gelişim fonu adı altındaki bir fon tarafından 55 milyon lira düzeyinde destek alınmış bir projenin artık finalini gerçekleştirdik. Son noktayı koyduk 131 bin vatandaşımız bundan faydalanmış durumda 292 köyümüz bundan istifade etmiş durumda. Bizim işte buradaki muradımızda kırsalı kalkındırmak. Kırsal kalkınmadan şehir mutlu olmaz, ülke mutlu olmaz. Kırsalda üretim olmadan şehrin üretimi gerçekleşmez ülkenin üretimi gerçekleşmez. Bundan dolayı bu proje bizim için önemliydi. Ben o projenin kapanışıyla ilgili sunuş yapmak üzere kürsüye çıkarken salona giderken vatandaşlarımızın bu projeden aşırı bir memnuniyet duyduğunu gördüm. Sıklıkla şu dile getirildi evet Murat Havzası tamam ya Fırat Havzası. Ben size soruyorum napalım bu Fırat Havzasını? Bu alkışı bizde istiyoruz Fırat Havzası olarak bizde talep ediyoruz anlamında değerlendiriyorum. Malumunuz bu projeler uluslararası projeler. Bu projenin milli tarafı var bir de bu projenin uluslararası kısmı var onlarla da görüşeceğiz ve bu görüştüğümüz konularda bizim açımızdan bir problem olmayacak velev ki bu projeler onların desteğiyle gerçekleşmedi. Zaten bizim kırsala yönelik bu çalışmalarımız büyük bir titizlik ve dikkatle yürümektedir. Milli eğitim bakanımızla, sayın cumhurbaşkanımızın himayesinde külliyede bir etkinlik gerçekleştirdik. 2 bin köy yaşam merkezinin hizmetine açtık oradaki önemli oyunculardan katkı sağlayıcılardan birisi de bizim bakanlığımız Tarım ve Orman Bakanlığı. Dolayısıyla biz bu bulvarda eğitim gören yavrularımıza tarım ve orman alanında onların kırsala olan ilgisini çekmek adına bir takım çalışmalar bir takım eğitim faaliyetleri yürüteceğiz. Bu murat havzasının benzerini burada Fırat olur başka bölgelerde de başka havzalar olur inşallah bunları da yerli ve milli bütçelerimizle bunları da sağlayacağız. Bunlarda şimdiden hayırlı uğurlu olsun” dedi

KİRİŞÇİ: “SULAMA PROJELERİNİ TAMAMLAYACAĞIZ”

Elazığ’ın üretimde suya ihtiyaç duyduğunu ifade eden Bakan Kirişçi, sulama projelerinin tamamlanması için gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi.Kirişci, “Bugün programdan sonra Sayın Valimizle birim amirlerimizle bir araya geldik milletvekillerimizle, belediye başkanımızla Elazığ’ın isteklerini masaya yatırdık çok faydalı bir toplantı olduğunu güzel bir görüşme olduğunu belirtmek isterim ve sayın valimize, milletvekillerimize belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Biz göreve geldiğimden beri 30’uncuydu bu istişare toplantısı. Bu toplantılara hep böyle vilayetle bir hazırlıkla geldik bugünde buraya bu hazırlığımla geldim. Bu şehir etrafı sularla fakat kendisi su kıtlığı yaşayan 490 milimetre gibi ortalama yağışı nedeniyle sulamaya ihtiyaç duyan bir şehir. Üretmek istiyor ama suyun bulunduğu kodla suya erişmeyen tarla arasında bir iltifa var. Bu iltifa tabiki bir pompaj sulamayı beraberinde getiriyor bu da maliyetli bir konu ama biz bütün bu maliyelerine rağmen devletimizin hükümetimizin liderimiz cumhurbaşkanımızın destekleriyle inşallah bu projelerin de hızlanması tamamlanma aşamasında olanların tamamlanması diğer taraftan bir rönavasyon yani açık sistemden vahşi sistemden kapalı sitemine basınçlı sistemine geçmesi husus ebetteki önemli buna ilişkin bütün çalışmalar konusundan biz burada heyet konusunda mutaakıp kaldık onlarında hayırlı uğurlu olmasını istiyorum” dedi.

“ELAZIĞLI ÜRETİCİLERİMİZDEN İSTİRHAMIM LÜTFEN SİZE GETİRİLEN BU SUYUN KIYMETİNİ BİLİNİZ”

Tarım ve Orman Bakanı Vakit Kirişci, suyun önemine değindi. Kirişci, “Sizlerden bir istirhamım var suyun bulunduğu kod ile suyun iletilmek istenildiği arazinin kotu arasında ciddi bir fark var ve bunlar maliyetli işler inşallah biz bunlara GES’lerinde bu pompaj işlemini enazından tabi sıfır maliyet değil bu yani bununda bir işletme giderleri var bunları da dikkate alarak biz bu sulama sistemini gerçekleştireceğiz. Ben özellikle siz değerli üreticilerimizden Elazığlı üreticilerimizden istirhamım şu lütfen size getirilen bu suyun kadrini, kıymetini biliniz. Bu su hangi zor altında size ulaştırılıyor bunun mutlaka farkında olunuz ve bu sudan doğan su faturalarınız nasıl ödüyorsak elektrik faturalarımızı da aynı şekilde ödemek için gayret gösterelim aksi taktirde bu gerçekten burada bu çalışmaların sürekliliğini engelleyebilir, ortadan kaldırır ve buradaki çalışma azmimizi ve şevkimizde törpüler. Ondan dolayı şeker pancarı üreticileri bu sulamaya kavuştular bu sulamadan yaralanarak daha fazla üretim elde edinebiliyorlar peki 1450 TL şeker pancarına verdiğimiz destek geçen sene 420 liraydı. Yüzde 245lik fiyat artışı verdiğiniz üründe ben üreticilerimizin su elektrik faturalarını hasetten isterim. Veren el alan elden her zaman iyidir kaldı ki burada size verilen biz hizmet var. Biz sizin yanınızdayız. Sen çiftçi kardeşim üret yeter, biz senin yanındayız” dedi.

Yorumlar (0)
Elazığ nöbetçi eczaneleri
Namaz Vakti 01 Aralık 2022
İmsak 05:47
Güneş 07:14
Öğle 12:17
İkindi 14:48
Akşam 17:10
Yatsı 18:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4