Elazığ Valisi Toraman, Ortak Canlı Yayının Konuğu Oldu

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman Kanal 23’de yayınlanan ortak canlı yayında Elazığ gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.

ELAZIĞ 07.01.2022, 20:55 08.01.2022, 10:26 Melike Gültekin
Elazığ Valisi Toraman, Ortak Canlı Yayının Konuğu Oldu

Kanal 23 Genel Yayın Yönetmeni Arif Çakmak ve Kanal Fırat Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık’ın sunduğu ortak canlı yayının konuğu Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman oluyor. Vali Ömer Toraman ortak yayında Elazığ gündemine dair değerlendirmelerde bulunarak merak edilen soruları cevaplandırdı.

Programa deprem sonrası süreçle ilgili konuşarak başlayan Vali Toraman; "Elazığ tabi türkiyenin son dönemledeki büyük afetlerinden bir tanesini yaşadı Devletimiz Milletimiz tüm gücüyle milletimizin yanında yer aldı. Depremde ilk öncelik arama kurtarmadır. Türkiye bu konuda sivil toplumlardan yerel yönetimlerden oluşan kapasitelerle çok kısa sürede arama kurtarma ekipler sahaya intikal etti. Elazığ depreminde vefat eden vatandaşlarımıza allahtan rahmet ediyoruz. Arama kurtarmadan sonra burada vatandaşların açıkta kalmaması için yadımcı olunması gerekiyor başta AFAD olmak üzere bir çok sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çok hızlı reaksiyon alındı. Mekanizmalar yerli yerinde. Sayın bakanımız Süleyman Soylu da depremin hemen ardından şehre intikal etti. daha sonra vatandaşlar çadır kentlerle hayatını idame ettirebildi. Türkiye bu konuda özellikle inşaat sektöründe çok yetenek kazandı. Toplu konut idaresi ile çok hızlı bir şekilde yapılaşma yapabliyoruz. Tahribatın hasarların telaisi için hukuki, teknik zorunlu sürelere ihtiyaç var. bir banaya önce teknik tespit yapıp hasar durumunu ortaya koymanız lazım. Uzmanlar tarafından bakılıyor bu da zaman alıyor."

“16 BİN 128 KONUTUN KURASINI ÇEKTİK”

Hak sahiplikleri ile ilgili konuşan Vali Toraman; “Elazığ’da aslında 2 hak sahipliği var bunlar birbirleriyle karıştırılıyor. Birisi deprem nedeniyle AFAD tarafından verilen hak sahipliği onlara rezerv alanlarında verilen konutlarla telafi edilmeye çalışılıyor. 2. Hak sahipliği Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın belli alanlarda kentsel dönüşümden kaynaklanan hak sahipliğini devreye sokmuş. Diyelim Mustafapaşa’da 10 tane bina ağır hasarlı yıkılması lazım yanındaki 10 binada hasar yok ama bu binaları da kentsel dönüşüme alarak yenileyebilmemiz. Bazı vatandaşlar depremden dolayı bazı vatandaşlar kentsel dönüşümden hak sahibi. Depremden dolayı 21 bin 43 hak sahibi, kentsel dönüşümden dolayı 3436 hak sahibimiz var. Depremden dolayı hak sahibi olanların zaman zaman azalıp arttığını söylemek isterim çünkü mahkemede olan hak sahiplikleri de var. Hak sahipliğinden vazgeçenler de var. 16 bin 128 konutun kurasını çektik. Büyük ölçüde teslimleri yapıldı. Kuradan kısa süre sonra konutlarını vatandaşlara teslim ediyoruz.”dedi.

“21 OCAK’TA SÜRSÜRÜ KONUTLARININ KURASI ÇEKİLECEK”

Sürsü konutlarının kura çekiminin ertelenme nedenini açıklayan Vali Toraman; “Bizim şuanda konut yapımı biten konutlarımızdan birisi Sürsürü birisi de Sivrice. Sürsürü de kura çekecektik fakat bazı vatandaşlarımız tarafından hak sahipliği ile ilgili itiraz edildi. bizlerde bir hak kaybı yaşanmaması için erteledik. Sürsürü konutlarının kurasını bir aksilik çıkmazsa 21 Ocak’ta çekeceğiz. Sürsürü’ye ilk gittiğimizde kura çekmeden önce belediye başkanımızla orada hem vatandaşlarımızı dinledik bu kentsel dönüşüm alanlarında yerinde dönüşüm olduğu için ada bazlı kura çektiriyor.”

SOSYAL KONUTLAR

Sosyal Konutlara da değinen Elazığ Valisi Toraman; “Sosyal konutlar için zamanında müracaatlar alınmış kimlerin ev sahibi olacağı belirlenmiş tabi deprem olunca her şeyin önüne geçiyor bu sosyal konutlar öncelikle afetten hak sahibi olan vatandaşlara verilmiş. TOKİ tarafından 2 etap halinde birinde 587 diğerinde 577 olmak üzere sosyal konut yapılıyor. Bunlar AFAD’ın ve TOKİ’nin yaptığı konutların dışında olarak yapılar inşaatlar. Konutlar şuanda %40 seviyesine geldi hızla inşası devam ediyor. Yemişliğin üst tarafında aşağı Demirtaş’da çalışmalar devam ediyor inşallah yazın bitmesini bekliyoruz. depremden dolayı bu vatandaşlarımız fedakarlıkta bulunmuşlar onlara da teşekkür ediyoruz.” Dedi.

“ELAZIĞ GENELİNDE BİN 196 TANE DÜKKAN YAPMAMIZ GEREKİYOR”

“Dükkanlar konuttan daha farklı. Konutlarda biz kura çekiyoruz. Dükkanlarda birebir görüşerek, mülakat yaparak onların taleplerini alarak mevcut dükkanlar içerisinde önceki durumlarına mütenasip olmak kaydıyla onlarla görüşmelerle belirlemeye çalışıyorlar. Bizimiş yeri sayısında teslim etme çalışılıyor. Elazığ genelinde bin 196 tane dükkan yapmamız gerekiyor. Bunlar büyük ölçüde yapılıyor.  Çok az eksik kalan dükkanlar için de şu anda proje çalışmaları devam ediyor. Abdullahpaşa, Rüstempaşa ve Mustafapaşa’da dükkanlardan ziyade mutabakatta sorun yaşanıyor. Görüşmeler devam ediyor mutabakata varılınca teslim ediliyor. Şu an için dükkan sayısından ziyade bizim bu süreci hızlandırmak için arkadaşlarımız gayret gösteriyor. Vatandaşlarımız bizimle iş birliği ne kadar çok yaparsa süreç o kadar hızlı işler.”

“DEPREM KONUTLARININ FİYATLARI”

Deprem konutlarının fiyatları ile ilgili konuşan Toraman, “Cumhurbaşkanımız aşağı yukarı muhtemel aylık ödemeleri ifade etmiş. Cumhurbaşkanımız Elazığ için bir müjde de vermiş. Normal konutlarının maliyetinin yüzde 40 iskonto kararnamesi yayınlanmış. Sonra yüzde 6 iskonto uygulanmış. Dolayısıyla yüzde 46’lık bir iskonto mevcut. Burada da bir evin maliyeti ne kadar ise kalanın da yüzde 46 iskonto uygulayarak borçlandırıyor. 2 yıl sonra ödemeleri başlıyor ve faizsiz. Dolayısıyla bu çok cazip. Cumhurbaşkanımıza Elazığlılar adına, Elazığ halkı adına şükranlarımızı sunuyoruz. Çok büyük bir imkan bu sağlananlar.”

“MERKEZDE YIKILMAYAN 126 KONUT KALDI”

“Göreve ilk geldiğimde Merkezde çok katlı binaların yıkımda açık ihale sürecini başlattık. Kamu binaları da dâhil bunların içerisinde. İl genelinde yapılan tarama sonucunda yıkılması gereken bina sayısı 45.664 olarak tespit edilmiş olup 17.037 bağımsız bölüm yıkılması gerekiyor. Şehir merkezinde 126 tane yıkılmamış binamız var. Merkezdeki yıkımlarda %95 seviyesindeyiz. Yıkım sürecinde vatandaşlarımızın bir kısmı belediyeden yıkım ruhsatı alarak kendileri yıktırmak istedi.  Bu süreçte biz Şahin başkanla beraber çalıştık süreci beraber ilerlettik ve 126 tane bina tespit ettik. Siz ruhsatınızı almışsınız bunu verilen süre içerisinde yıkmanız gerekiyor diye de vatandaşlarımızı uyardık.”

“KONTEYNER KENTLERDE ŞUANDA 1228 AİLE YAŞIYOR”

“Depremin ardından 1 ay olmadan geçici barınma merkezleri inşa edilmiş bu büyük bir kapasite ama tabi zaman içerisinde adı üzerinde geçici belli bir süre sonra tasvip edilmesi gerekiyor. Geçen yıl bütün konteyner kentlerde 1765 aile yaşıyormuş şuanda 1228 aile yaşıyor. Bunların içerisinde geçen yıl burada kalan ailelerden 511 i depremden dolayı hak sahibiymiş. Şuanda hak sahibi vatandaş sayısı 208. Tahmin ediyorum yarısından fazlasının da kurasını çekmişiz. Hak sahipleri noktasında konteynerde yaşayan sayısını sıfırlamayı hedefliyoruz. Geçen yıl 49 orta hasarlı ev sahibi kalıyormuş şuanda 39 aile var. Asıl problem kiracılar. Geçen yıl konteyner kentlerde kalan 1765 aileden 1305’i kiracıymış. Şuanda 953 aile kalıyor kiracı olarak.”

“GÜNLÜK VAKA SAYIMIZ 60 CİVARINDA”

Elazığ’daki vaka sayılarına ve aşılama oranlarına dikkat çeken Elazığ Valisi Ömer Toraman; “Son varyantla beraber Avrupa’da vaka sayıları yükseldi Türkiye’de de vaka sayısında bir kıpırdama var. Bu sabah il pandemi kurulunu topladık. Aşılamada 2 doz aşıda %70 seviyesindeyiz bu çok iyi de değil çok kötü de değil. Hedefimiz %75 seviyesinde. Aşı olarak bu kadar alternatifimiz varken bizim burada vatandaşlarımıza çağrımız aşılarımızı olmamız lazım. Maske, mesafe ve hijyen en temel kurallar. Aşı yakalansanız dahi hafif geçirmenizi sağlıyor. Elazığ bu hafta başına kadar vaka sayısı en az olan illerdendi. Günlük vaka sayımız 50’nin altındaydı şuanda 60 civarında. Öngörümüz şu önce büyük şehirlerin vaka sayısı yükseliyor daha sonra diğer şehirler. Eğer dikkat etmezsek diğer illerdeki artış burada da olur.”

“PANDEMİYLE İLGİLİ İLAVE KARARLAR ALMA DURUMUNDA DEĞİLİZ”

Elazığ'da şuan da Hükümetimiz ve Sağlık Bakanlığımız dışında ilave bir tedbir alma gereği duymadık.  Pandemiyle ilgili ilave kararlar alma durumunda değiliz. Maske ve mesafeye gayret göstermemiz gerekiyor. Aşılama çalışmalarını arttırmamız gerekiyor. Birinci doz aşısını yaptırmamış vatandaşlarımız varsa ilk doz aşılarını yerli aşı TURKOVAC yaptırabilirler. Bu konuda şuan da Fethi Sekin Şehir Hastanesi bu konuda hizmet veriyor. Vatandaşlarımız riskli alanlar kalabalık olan yerler buralarda mümkün olduğunca uzak kalmaya çalışsınlar eğer mecburiyet durumu varsa da maske ve mesafeye dikkat etmeleri gerekiyor."

KANYONLAR VE HAZAR BABA KAYAK MERKEZİ

“Baskil’e gittiğimde orada değerlendirmelerimizi yaptık. En çok ifade edilen konu yol problemi oldu. Arkadaşlarımız çalışmalarını yapıyorlar bende en kısa zamanda gideceğim oraya ben çok önemsiyorum. Doğa turizmine bir eğilim var bizimde bunu değerlendirmemiz lazım. Hizmette devamlılık esastır. Bir arkadaşımızın başlattığı projeyi devam ettirmek bizim işimizdir. Orada önemli bir potansiyel var bunu değerlendireceğim. Elazığ için kim ne yapmışsa iyilikle anmak lazım. Hazarbaba çok sevdiğim bir yer ancak çok kurak bir dönemden geçiyoruz bu sene de beklediğimiz yağışlar yağmıyor. Orada hem kayak merkezinde hem de macera parkında ufak tefek eksiklikler var. Biz onlarla ilgili tespitleri yaptık talimatları verdik eksikleri tamamlayacağız. Vatandaşımızın kullanımına açmak için gayret gösteriyoruz.”

“HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI YENİDEN YAPILACAK”

"Elazığ kültür ve sanat alanında müthiş donanımlılıklar var bunlardan bir tanesi hazar şiir akşamları. Bu sene Valilik, Belediye, Fırat Üniversitesi ile ilgili birimlerle bir araya geldik. Hazar şiir akşamlarını konuşmak için. Bizim muhakkak hazar şiir akşamlarını yapmamız lazım. Elazığ’da Sempozyumları kitap fuarlarını da dâhil ederek, tabi fuar merkezimiz bitiyor belediyemiz öncülüğünde çok güzel bir fuar alanı kazanıyor Merkezi Hükümetlerden, Bakanlıklardan Cumhurbaşkanlığı’ndan destek almak için gayret göstereceğiz. Hazar şiir akşamlarının 2022 yılında güzel bir şekilde icra edileceğine inanıyorum bu konuda gayret gösteriyoruz tekrar hazar şiir akşamları yeniden yapılacak. Elazığ Fırat üniversitesi gibi önemli bir değere sahip. Elazığ’ın her alanda en son Araştırma Üniversitesi kategorisine girdi bilim adamları çok büyük başarılar elde ettiler. Bizim üniversitenizden de istifade ederek bu tür kültür sanat etkinliklerinden istifade etmemiz gerekiyor"

2. OSB ÇALIŞMALARI

“2. OSB için temel altyapı işlemleri ilerledi 2 yıl içerisinde alt yapıyı bitirmemiz lazım. Yeni tahsis talepleri var. Ben yetişeceğini öngörüyorum bir sıkıntısı yok çünkü sayın bakanımızda bu konuda desteğini esirgemiyor Milletvekillerimiz de konunun takipçisi. Elazığ doğunun batısı. 6. Bölge teşviklerine baktığımızda en doğudaki il bu bizim için bir avantaj.”

HALK GÜNLERİ

“İçişleri bakanımızın talimatıyla bütün illerde açıkkapı birimi oluşturduk bu birim vatandaşların taleplerini alıyor bu liste taleplere göre listeleniyor ve vatandaşlara dönüş yapılarak şu gün şu saatte buyurun diyoruz. Şimdiye kadar 6 toplantıda 200’e yakın vatandaşımızı bire bir dinledim. Yaptığım görüşmeler neticesinde birinci olarak iş talebi oluyor ikinci olarak yardım talebi üçüncü olarak da kentsel dönüşüm noktasında problemler iletiliyor.”

“ELAZIĞ ÇOK SEVDİĞİM BİR YER”

"Elazığ’da birçok kişiyle 20 yıllık dostluğum, kardeşliğim var. Meslek hayatımın en güzel yılları burada geçti. Buradan çok iyi duygularla ayrılmıştık. Aynı iyi duygularla tekrar geldik. İnşallah yine iyi duygularla vatandaşlarımıza layık hizmetler yaparak ayrılmayı nasip etsin yüce Allah. Elazığ benim çok sevdiğim bir yer. Kendi memleketimize de, kültürümüze de, coğrafyamıza da yakın. Allah mahcup etmesin. Allah salih kararlar nasip etsin. Vatandaşlarımız hizmetin en iyisine layık. Onlar için ne yapabilirsek yeridir. El birliğiyle bütün paydaşlar için aynı samimi duyguları taşıyoruz. İş birliği, istişare ile çalışıyoruz. Çünkü gayemiz ortak. Vatandaşımızı memnun etmek"

Yorumlar (0)
22 Ocak NÖBETÇİ ECZANELER

OKUBAY ECZANESİ
Rızaiye Mh. Borat Sk. 8/A
Eski Devlet Hastanesi Altı 112 Yanı
Telefon:0424 236 83 83

BİHTER ECZANESİ
Şehit İlhanlar Cd. Mehmetçik Sk.
Eski Çağrı tıp Karşısı
Telefon:0424 236 86 86

SELÇUK ECZANESİ
Kültür Mh.Fidan Sk. No:2/1
Kültür Sağlık Ocağı Altı
Telefon:0424 233 74 39

DİLŞAD ECZANESİ
Olgunlar Mh. Elazığ Cd. 47/G
Sarahatun Hastanesi Karşısı
Telefon:0424 241 32 00

-9
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 22 Ocak 2022
İmsak 06:04
Güneş 07:30
Öğle 12:40
İkindi 15:17
Akşam 17:40
Yatsı 19:00
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Fenerbahçe 22 36
4. Alanyaspor 22 35
5. Beşiktaş 22 35
6. Hatayspor 22 35
7. Başakşehir 21 34
8. Adana Demirspor 22 34
9. Kayserispor 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 22 30
12. Karagümrük 22 30
13. Galatasaray 22 27
14. Giresunspor 22 26
15. Kasımpaşa 22 24
16. Göztepe 22 24
17. Antalyaspor 22 23
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. Samsunspor 20 33
7. İstanbulspor 20 33
8. Adanaspor 20 32
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 21 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 19 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Norwich City 22 16
18. Watford 20 14
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 21 45
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Valencia 21 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Espanyol 22 27
12. Celta Vigo 21 26
13. Osasuna 21 25
14. Granada 21 24
15. Elche 21 22
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 20 20
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11